Dříve struma, nyní screening v těhotenství. Pozornost endokrinologů se během let přesunula

Datum publikace: 25.4.2022
V polovině 50. let minulého století byla diagnostika a léčba štítné žlázy zaměřena nejvíce na léčbu strumy (zvětšení štítné žlázy z nedostatku jódu), případně kretenismu a poruch způsobených nemožností odhalit vrozené vady štítné žlázy již v dětském věku. Nyní se odborníci daleko víc zaměřují na přesné rozpoznání obtíží spojených s poruchami štítné žlázy a na jejich adekvátní léčbu.   

Co říká Petra Hoskovcová z laboratoří Unilabs?

V současnosti, díky povinné jodaci soli a neonatálnímu screeningu TSH prováděnému ihned po narození, se oblast zájmu endokrinologů, co se týká onemocnění štítné žlázy, může přesunout hlavně k časnému odhalení autoimunitních onemocnění a zhoubných i nezhoubných nádorů, které mohou způsobit jak hypotyreózu, tak hypertyreózu. Velmi důležité je také poměrně nedávné zahrnutí vyšetření štítné žlázy u těhotných v prvním trimestru do screeningového vyšetření,“ říká Petra Hoskovcová z Laboratoře klinické biochemie a hematologie Unilabs Budějovická.
 
Klienty laboratoře požadujícími laboratorní vyšetření štítné žlázy jsou převážně praktičtí lékaři, internisté, ambulantní endokrinologové, ale i gynekologové, diabetologové a další specialisté, vzhledem k tomu, že funkce štítné žlázy v konečném důsledku ovlivňuje snad všechny oblasti fungování lidského těla.
 
Ročně pro tyto lékaře provádíme kolem 125 000 vyšetření tyreotropního hormonu TSH. U dvou třetin k tomu přistupuje vyšetření volného tyroxinu FT4 a zhruba u 10 % také vyšetření FT3. Co se týká tyreoglobulinu, lékaři ho požadují zhruba u 3% pacientů, stejně jako vyšetření protilátek proti TSH receptorům. Protilátky Anti TG a Anti TPO připadají na každé deváté až desáté vyšetření štítné žlázy,“ dodává Petra Hoskovcová.
 
Z toho 30% tvoří muži a 70% ženy. Zdálo by se tedy, že poměr ženy : muži by mohl být zhruba 2,5:1. „Ale mnoho pacientů z toho jsou pravděpodobně jenom preventivní vyšetření, nemusí to tudíž odrážet skutečné zvýšení procenta onemocnění štítné žlázy u žen oproti mužům. Když vezmeme pouze patologické výsledky, činily za loňský rok u mužů 11,9% z jejich počtu vyšetření TSH, u žen to bylo 17,2%. Tedy trochu vyšší podíl patologie, ale ne tak dramatický,“ upozorňuje bioanalytička z laboratoří Unilabs.
 
To je ale jen hrubá statistika naší laboratoře. Pokud se podíváme na světové, nebo alespoň celorepublikové statistiky, jasně naznačují, že ženy ohrožené více než muži jsou. Podle některých údajů v odborné literatuře u hypotyreózy poměr oproti mužům činí dokonce šest až osm ku jedné, a ve věku nad 60 let se týká toto onemocnění až každé osmé ženy.
 

Objednat se na preventivní vyšetření štítné žlázy