Měsíc bez alkoholu? Zlepšení zdraví, úbytek váhy, ale také návyk pít méně

Datum publikace: 16.2.2022
Nejde jen o módní výzvu, takzvaný „suchý únor“ podle odborníků skutečně funguje. Jeho benefity dokládají i laboratorní výsledky, které odrážejí vliv alkoholu na lidský organismus. „Všechny klíčové parametry se díky měsíční abstinenci zlepšují,“ tvrdí Jana Šimková z Laboratoř klinické biochemie a hematologie Unilabs v Hradci Králové.
 
Jaký dopad má alkohol na játra, co se týká laboratorních hodnot?
 
Záleží nejen na tom,  zda se jedná o akutní, nebo chronický abúzus, ale i na množství přijímaného alkoholu. V prvním případě rostou hodnoty triglyceridů, dále hormonů aldosteronu, prolaktinu a kortizolu. Při chronickém abúzu se zvyšuje hladina jaterních enzymů, které se skrývají pod zkratkami ALT, AST a GGT a jsou hlavními parametry, které nám říkají, jak dobře játra pracují. Při dlouhodobém příjmu alkoholu evidujeme i nárůst hodnot kortizolu, ale také adrenalinu a estradiolu.
 
Jsou to tedy typické ukazatele, které na první pohled vylučují další možné diagnózy?
 
Podle výsledků můžeme říct, že daný pacient může požívat vyšší množství alkoholu, ale to neplatí pro všechny – každý pacient je jiný a přichází k nám s jinou diagnózou.
 
Co zvýšené hodnoty zmíněných parametrů značí?
 
Alkohol poškozuje jaterní buňky. Jeho nadměrné užívání může vést ke špatné funkci jater až k jejich ztučnění nebo dokonce k cirhóze. Dané zvýšené hodnoty ukazují na špatnou funkci jaterních buněk. Nejedná se pouze o poškození jaterních funkcí, ale i dalších orgánů, včetně ledvin a nervového systému.
 
Na rozdíl od mozku ale játra mají dobrou regenerační schopnost?
 
Ano, je to tak. Pokud bychom abstinenci striktně drželi delší dobu, nejlépe spojenou s nějakou očistnou kúrou zaměřenou na snížený příjem cukrů a tuků, pak by se tyto parametry určitě zlepšily. Nejvíce se to projevuje na GGT a také na kyselině močové.
 
Suchý únor vám tedy jako odborníkovi dává smysl?
 
Na základě této kampaně vznikly různé studie. V jedné z nich se zaměřili na mužskou populaci, jejíchž účastníci ve velké míře přijímali alkohol především pivo, což je nám Čechům velmi blízké. Účastníci podstoupili měsíční abstinenci a již po měsíci bez alkoholu byl prokázán pozitivní vliv na dané vyšetřované parametry. Nešlo pouze o pozitivní vliv na parametry stanovované v krvi, ale jednalo se o celkový pozitivní vliv na jejich organismus jako např. ztráta únavy, a dokonce v řadě případů zaznamenali úbytek váhy. Myslím, že minimálně měsíční abstinence je určitě velmi prospěšná.
 
Někteří lidé už začínají držet suchý leden – jednak aby se odlišili od většiny, ale také proto, že ho rovnou spojí s povánočním detoxem. To vám dává smysl?
 
Řada lidí si s prvním lednem dává nové výzvy a nová předsevzetí. Důležité je v tom ale vytrvat. Nelze nic změnit ze dne na den. Únor je možná ideálnější než leden. Jedná se o nejkratší měsíc, kdy už také pociťujeme prodlužování dne a cítíme více energie pro splnění svých cílů. Psychika má samozřejmě velký vliv, aby člověk dokázal splnit novoroční předsevzetí.