Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Datum publikace: 3.1.2025
Cesta k rodičovství může být složitá. Každý, kdo se delší dobu snaží o miminko, ví, jak těžké je vyrovnat se s tím, když se početí nedaří. Pocity selhání, nejistota a obavy, co bude dál – to všechno je naprosto přirozené. Možná si kladete otázku, zda není s vámi nebo vaším partnerem něco v pořádku. Nebojte, nejste v tom sami – s neplodností se potýkají miliony párů po celém světě. Podle statistik jde o každý pátý pár. Naštěstí existuje řada možností, jak podpořit přirozenou plodnost, a pak také pomoc medicíny, která umí překonat téměř všechny překážky.

1.jpg


Tipy, jak přirozeně podpořit plodnost


Každý pár může v počátcích snahy o miminko zvýšit svou šanci na těhotenství zdravým životním stylem. S tím je vhodné začít co nejdříve – dbejte na vyvážený jídelníček, dostatečně se hýbejte a naopak se vyvarujte látek, které mají na zdraví škodlivý vliv, jako např. nikotin a alkohol. Organismu chvíli trvá, než se „vyčistí“, pokud dříve nebyl váš životní styl ideální.

Ženám se také ještě před plánovaným otěhotněním doporučuje začít užívat kyselinu listovou, a to 3 měsíce před otěhotněním a pokračovat až do konce prvního trimestru. Tato látka se podílí se na důležitých vývojových procesech u miminka. V přirozené formě se vyskytuje v listové zelenině, citrusech či luštěninách, ale pro období těhotenství se kvůli zvýšené potřebě (min. 400 mikrogramů denně) kyseliny listové doporučuje užívání ve formě doplňků stravy.

Mohlo by vás zajímat: Preventivní prohlídky jsou důležité. V případě, že máte v rodině nějakou nemoc, neváhejte vyzkoušet i testy genetiky.


2.jpg

Zdravá strava dodává tělu potřebné vitamíny a minerály, což má příznivý vliv na plodnost a následný vývoj plodu. Kromě kyseliny listové je důležitý především vápník, železo, vitamín B12 nebo omega-3-mastné kyseliny. Pokud nechcete složení jídelníčku detailně hlídat a zároveň si zajistit optimální příjem, můžete si vybrat z řady doplňků určených přímo na podporu plodnosti mužů nebo žen.

Další možností jsou bylinky (kontryhel, třezalka, šalvěj u žen, pro muže se doporučuje např. kotvičník či maca peruánská). Dalšími tipy pro otěhotnění jsou např. užívání přírodních lubrikantů, které nemají negativní vliv na pohyblivost spermií, dostatečný příjem tekutin, který má vliv na hlen děložního čípku nebo také různé metody jako je akupunktura nebo cvičení Ludmily Mojžíšové, které se osvědčilo už během desetiletí pro podporu a léčbu neplodnosti. 

Dalšími přirozenými faktory, které ovlivňují šanci na početí, jsou věk (u žen klesá plodnost už po 30. roce života), zdravotní stav muže i ženy, a to i z hlediska psychiky. Přemíra stresu je často překážkou otěhotnění, snažte se proto se stresem vypořádat, ať už sami (pravidelným sportováním či cvičením jako je joga, pilates) nebo s pomocí odborníka. Neméně důležité je správné načasování pohlavního styku na tzv. plodné dny ženy neboli ovulaci. Ta nastává zhruba v polovině cyklu – pokud cyklus trvá 28 dnů, ovulace přichází 14. den. Jde ale o orientační údaj, cyklus může trvat od 23 do 35 dnů.

Nejspolehlivější metodou, jak termín ovulace zjistíte, je pravidelné měření ústní či poševní teploty po probuzení. V polovině cyklu se teplota zvyšuje o cca 0,3 stupně Celsia. Během ovulace se uvolní vajíčko a sestupuje směrem k děloze, schopné oplodnění je pouhých 24 hodin. Spermie ale v rodidlech přežívají déle, proto je nejefektivnější mít pravidelný sex několik dnů před předpokládaným datem ovulace a po něm. Po sexu zůstaňte chvíli ležet a nesprchujte se, aby spermie měly ideální podmínky pro to dostat se k vajíčku a oplodnit ho.

Mohlo by vás zajímat: Přečtěte si o TREC a KREC: Nový test, který může zachránit novorozenci život.


Kdy je čas navštívit lékaře?


Pokud se o miminko neúspěšně snažíte déle než rok, přichází doba, kdy je vhodné navštívit lékaře. U starších žen se doporučuje ještě kratší doba, už zhruba po půl roce by měly navštívit svého gynekologa. Ženy čeká gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku vaječníků, vejcovodů a dělohy. Lékař také odebírá vzorky krve pro hormonální vyšetření, které odhalí např. poruchy týkající se menstruačního cyklu. U mužů se začíná vyšetřením na spermiogramu, na kterém se zjistí kvalita, počet a pohyblivost spermií.

V některých případech se odhalí příčina, která se dá řešit – např. diagnóza polycystických vaječníků, kdy je ve vaječnících příliš mnoho folikul, které brání organismu vybrat a uvolnit vajíčko, nebo poměrně častá, ale obtížně diagnostikovatelná endometrióza. Jde o poruchu, kdy se děložní sliznice nachází mimo dělohu, např. ve vejcovodech, střevech a dalších tkáních a způsobuje záněty a cysty. V obou případech se uplatňuje hormonální léčba. U diagnóz jako jsou srůsty či myomy (nezhoubné nádory) se přistupuje k chirurgickým zákrokům. Dál pak už většinou nic nebrání otěhotnění.

3.jpg

Pokud se příčina neplodnosti nezjistí, nebo není možné ji řešit, není nutné vzdát se nadějí. Přichází na řadu návštěva kliniky asistované reprodukce – dnešní medicína dokáže zázraky a umí pomoci k vysněnému děťátku téměř všem párům. Je důležité vybrat si ověřenou kliniku, kde najdete ty nejlepší odborníky. První návštěva je většinou seznamovací – společně s lékařem proberete váš zdravotní stav, vyplníte dotazník, dozvíte se, jaké jsou možnosti léčby. Můžete se také na cokoliv zeptat. V procesu léčby neplodnosti je také důležitá důvěra v lékaře, pokud se na dané klinice necítíte dobře a nevyhovuje vám přístup, zvažte výběr jiné.


Nejčastější metody léčby neplodnosti


Jaké jsou dostupné metody léčby neplodnosti? Výběr závisí vždy na konkrétní situaci a zdravotním stavu daného páru. Nejčastěji lékaři postupují od těch nejjednodušších po složitější. Prvním krokem bývá hormonální léčba, kdy se stimuluje ovulace u žen a zvyšuje se produkce spermií u mužů. Ženy pravidelně docházejí k lékaři, který sleduje stav jejich děložní sliznice a ve správnou chvíli injekčně vyvolá ovulaci. Následně je možné otěhotnět přirozeným způsobem. Tuto metodu je možné podle potřeby zopakovat.

Další možností je tzv. intrauterinní inseminace. Muži se odebere vzorek ejakulátu a laboratorně se vyberou kvalitní spermie, které představují nejvyšší šanci na oplodnění vajíčka. Spermie se pak zavede během ovulace přímo do dělohy ženy (ovulace může být zároveň hormonálně podpořena). V případě neplodnosti mužů lze využít také spermie od dárců.

V obecném povědomí je nejznámějším pojmem umělé oplodnění, odborně in vitro fertilizace. Jde o proces, během kterého se vajíčka ženy oplodní spermie muže mimo tělo. Vajíčka a spermie se nejprve odeberou (případně lze využít dárcovské) a vyberou si ty nejkvalitnější. Po spojení se vzniklé embryo sleduje 2 až 6 dnů v laboratoři. Následně se pak přenese do těla ženy, kde se uhnízdí v děložní sliznici.


Jak z toho všeho nepropadat chmurám


Léčba neplodnosti představuje velkou psychickou zátěž jak pro jednotlivce, tak pro pár, který v této době často potřebuje i podporu zvenčí. Toto období je spojené se stresem, nejistotou, nadějným očekáváním a zklamáním. To vše se násobí spolu s tím, jak dlouho léčba neplodnosti trvá. Jak všechen ten stres ustát? V první řadě je důležitá otevřená komunikace. Sdílejte s partnerem všechny své obavy, strachy, a zároveň naslouchejte tomu, co vám druhá strana říká. Jste v tom společně, je proto důležité být jeden druhému oporou. Zároveň to nemusí být vůbec snadné – někdo má například tendence se uzavírat nebo se necítí být pochopený.

Ať už jste v jakékoliv fázi léčby neplodnosti, pokud cítíte, že to sami nezvládáte, neváhejte se obrátit na psychoterapeuta – a to individuálně či v páru (což může být přínosnější). Pomůže vám ještě před zahájením léčby i v jejím průběhu. Představuje nezainteresovaného průvodce, který vás vyslechne, poradí, jak naložit s očekáváním i případným zklamáním a také může pomoci se vzájemnou komunikací.

Dlouhodobá snaha o potomka je pro pár náročná, stresující – kvůli zaměřené pozornosti na otěhotnění lidé často zapomenou sami na sebe, na aktivity, které je jako pár dříve těšili. I tento problém vám psychoterapie pomůže překlenout. Na druhou stranu může toto období partnerský vztah posílit a prohloubit. Uvolnění stresu a napětí a přesměrování pozornosti pak nezřídka mimoděk vede k úspěšnému početí. 


Neztrácejte naději


Máte pocit, že jste už vyzkoušeli všechno a stále se nedaří otěhotnět? Neztrácejte naději, řada párů mluví o tom, že miminko přišlo ve chvíli, kdy v něj už ani nedoufali. Někdy stačí drobné změny nebo ta správná podpora – nebojte se říct si o pomoc, ať už blízkým či odborníkům. Současná medicína umí zázraky a navíc se neustále vyvíjí.