Laboratoř forenzní a lékařské genetiky

Unilabs Diagnostics k.s. Brno

Laboratoř forenzní a lékařské genetiky navazuje a čerpá z dlouhé historie a zkušeností původní Laboratoře forenzní genetiky, která vznikla v roce 1998 v Brně jako nestátní zdravotnické zařízení a zařadila se mezi první pracoviště, která začala provádět forenzně genetická testování v České republice. Společnost v té době sídlila v budově Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Od fúze společnosti s holdingem AeskuLab (od 31.3.2016), sídlí laboratoř na ulici Škrobárenská 502/1 v Brně.

O laboratoři:
Laboratoř forenzní a lékařské genetiky navazuje a čerpá z dlouhé historie a zkušeností původní Laboratoře forenzní genetiky, která vznikla v roce 1998 v Brně jako nestátní zdravotnické zařízení a zařadila se mezi první pracoviště, která začala provádět forenzně genetická testování v České republice. Společnost v té době sídlila v budově Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Po fúzi s AeskuLab sídlí na ulici Škrobárenská 502/1 v Brně. V roce 2017 došlo ke konsolidaci genetických vyšetření v rámci společnosti AeskuLab do brněnské laboratoře.
Laboratoř forenzní a lékařské genetiky Aeskulab, k.s. jako jedno z mála genetických pracovišť v České republice nabízí vyšetření z oblasti forenzní i lékařské genetiky. Navíc se pyšníme i znaleckým pracovištěm v rámci oddělení forenzní genetiky, zapsaným v I. Oddíle seznamu znaleckých ústavů pro obor Zdravotnictví a obor Kriminalistika, a nabízet tak vyšetření spadající do oblasti identifikace osob a jejich příbuznosti, tzn. stanovení paternity, příbuzností i forenzní genetická vyšetření pro orgány činné v trestním řízení, včetně zajištění a dokumentace biologických stop.

V rámci oddělení lékařské genetiky pak naše laboratoř nabízí široké portfolio vyšetření, která nacházejí svá uplatnění v mnoha různých oblastech současné medicíny. Nabízíme tak nejmodernější genetické testy uplatňující se v gynekologii, hematologii, hepatologii, kardiologii, revmatologii, gastroenterologii, reprodukční medicíně, alergologii a imunologii, neurologii, onkologii a mnoha dalších oborech. Nabízíme genetická vyšetření nejčastějších mutací a polymorfismů (např. trombotické faktory, laktózová intolerance, fruktózová intolerance, hemochromatóza, cystická fibróza, spinální muskulární atrofie, vyšetření mikrodelecí na chromozomu Y) a predispozicí (např. celiakie, Bechtěrevova nemoc – ankylozující spondylitida, narkolepsie, ateroskleróza). Nabízíme však i vysoce specializované genetické vyšetření (dědičné riziko vzniku karcinomu prsu a vaječníků, vyšetření rizika rozvoje karcinomu děložního čípku, prelinguální hluchota, Crohnova choroba, Wilsonova nemoc a další). Kompletní seznam prováděných genetických vyšetření najdete v záložce “Přehled vyšetření lékařské genetiky”.
Stále se snažíme zavádět nejmodernější genetické postupy v rámci PCR diagnostiky, MLPA i sekvenování a rozšířit tak naše portfolio o další vyšetření vycházející z nejnovějších výzkumných poznatků a klinických studií. Naše nejnovější vyšetření také vychází ze současných snah personalizované medicíny léčit pacienta na základě jeho genetické výbavy.

Od 1.6.2023 nesou naše laboratoře jméno Unilabs. Je to tak vyústění toho, že v roce 2018 se skupina AeskuLab stala součástí prestižní sítě Unilabs, jedné z největších evropských diagnostických společností.
 

Laboratorní příručka a pokyny pro pacienty a lékaře

Laboratorní příručka a pokyny pro pacienty